portal osiedli, dzielnic i miast

Gdańsk Morena (Piecki Migowo) - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Morena - sprawy dzielnicowe » Forum » EKSMISJA
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

EKSMISJA

     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
eliot13 
   

VIP


Dołączył: Śro Lut 19, 2014 12:30
Posty: 1618
Skąd: Gdańsk-Morena

PostWysłany: Pon Sty 22, 2018 19:17    Temat postu: EKSMISJA


Z eksmisją mamy do czynienia wtedy, gdy dana osoba zajmuje lokal bez jakiegokolwiek tytułu prawnego. W takiej sytuacji właściciel nieruchomości może żądać opuszczenia jego posesji – jeżeli jego prośba nie zostanie wykonana dobrowolnie, konieczne będzie skorzystanie z pomocy komornika. Eksmisja rządzi się jednak pewnymi prawami, o których nie wolno nam zapominać.

Ogólne zasady dokonywania eksmisji odnajdziemy w Kodeksie postępowania cywilnego. Jedną z podstawowych reguł w tym zakresie jest zakaz dokonywania eksmisji na bruk. Zgodnie z treścią art. 1046 § 4 KPC, wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik usunie dłużnika do innego lokalu lub pomieszczenia, do którego dłużnikowi przysługuje tytuł prawny i w którym może zamieszkać. Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy. Po upływie tego terminu komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Usuwając dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, komornik powiadomi właściwą gminę o potrzebie zapewnienia dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia.

UWAGA - GDAŃSK NIE JEST GMINĄ -- GDAŃSK JEST MIASTEM NA PRAWACH POWIATU CZYLI TAK ZWANYM POWIATEM GRODZKIM
WNIOSEK - W GDAŃSKU WSZYSTKIE EKSMISJE PRZEPROWADZA SIĘ NIEZGODNIE Z PRAWEM A WIĘC BEZPRAWNIE


Ostatnio zmieniony przez eliot13 dnia Tue Jan 23, 2018 9:12, liczba edycji: 4
eliot13 
   

VIP


Dołączył: Śro Lut 19, 2014 12:30
Posty: 1618
Skąd: Gdańsk-Morena

PostWysłany: Pon Sty 22, 2018 19:29    Temat postu: Re: EKSMISJA

Eksmisja z mieszkania spółdzielczego

Eksmisja z mieszkania spółdzielczego rządzi się jednak nieco odmiennymi zasadami. Właściwą w tym przypadku będzie ustawa z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze. Zgodnie z jej regulacją, członka spółdzielni można wyeksmitować dopiero po pozbawieniu go przez spółdzielnię członkostwa. Wykluczenie z listy członków jest równoznaczne z brakiem tytułu prawnego do mieszkania, a to pozwala spółdzielni wystąpić do sądu z pozwem o eksmisję. Wykluczenie członka ze spółdzielni może nastąpić w wypadku, gdy z jego winy umyślnej lub z powodu rażącego niedbalstwa dalsze pozostawanie w spółdzielni nie da się pogodzić z postanowieniami statutu spółdzielni lub dobrymi obyczajami. Statut określa przyczyny wykluczenia. Członek niewykonujący obowiązków statutowych z przyczyn przez niego niezawinionych może być wykreślony z rejestru członków spółdzielni. Statut określa przyczyny wykreślenia. Wykluczenia albo wykreślenia może dokonać, stosownie do postanowień statutu rada nadzorcza albo walne zgromadzenie spółdzielni. Organ, do którego kompetencji należy podejmowanie uchwał w sprawie wykluczenia albo wykreślenia, ma obowiązek wysłuchać wyjaśnień zainteresowanego członka spółdzielni. Organ, który podjął uchwałę w sprawie wykreślenia albo wykluczenia, ma obowiązek zawiadomić członka na piśmie wraz z uzasadnieniem o wykreśleniu albo wykluczeniu ze spółdzielni w terminie dwóch tygodni od dnia podjęcia uchwały. Uzasadnienie powinno w szczególności przedstawiać motywy, którymi kierował się organ spółdzielni uznając, że zachowanie członka wyczerpuje przesłanki wykluczenia albo wykreślenia określone w statucie. Zawiadomienie zwrócone z powodu niezgłoszenia przez członka zmiany podanego przez niego adresu ma moc prawną doręczenia. Wykluczenie staje się skuteczne z chwilą:
    bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady nadzorczej, chyba że członek przed upływem tego terminu wniósł odwołanie od uchwały rady do walnego zgromadzenia;
    bezskutecznego upływu terminu do wniesienia do walnego zgromadzenia odwołania od uchwały rady nadzorczej, jeżeli termin ten jest dłuższy od terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady;
    bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały walnego zgromadzenia;
    prawomocnego oddalenia przez sąd powództwa o uchylenie uchwały rady nadzorczej albo walnego zgromadzenia.

Pozew o eksmisję składa zatem konkretna spółdzielnia musi przy tym pamiętać, aby pismo zostało należycie opłacone – będzie to wydatek rzędu 200 zł. W pozwie precyzyjnie określmy strony sporu i uzasadniamy przyczynę eksmisji. Pozew kierujemy do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego – będzie to zatem z reguły adres lokalu, który ma opuścić pozwany.
Autor/Źródło: Rafał Rodzeń

Słowa kluczowe: eksmisja, eksmisja z mieszkania spółdzielczego, eksmisja z mieszkania, pozew o eksmisję

Zobacz także
Wymeldowanie lokatora
Prawo cywilne
Wymeldowanie lokatora
Eksmisja przy najmie okazjonalnym
Prawo cywilne
Eksmisja przy najmie okazjonalnym
Trzy kroki do bezpiecznego wynajmu mieszkania
Prawo cywilne
Trzy kroki do bezpiecznego wynajmu mieszkania
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
eliot13 
   

VIP


Dołączył: Śro Lut 19, 2014 12:30
Posty: 1618
Skąd: Gdańsk-Morena

PostWysłany: Nie Sty 28, 2018 19:47    Temat postu: Re: EKSMISJA

Sposób wszczęcia procedury eksmisyjnej zależy od okoliczności sprawy. Z pozwem o eksmisję do sądu cywilnego mogą wystąpić:
    spółdzielnia mieszkaniowa - w stosunku do osoby (i jej domowników), co do której została podjęta uchwała o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego 
    spółdzielnia mieszkaniowa (zarząd na wniosek rady nadzorczej) wobec osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w przypadku: 
    rażącego lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania tej osoby czyniącego korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym
     długotrwałych zaległości z zapłatą opłat za zajmowany lokal

Jak działać w przypadku zagrożenia eksmisją?
Eksmisja z mieszkania co do zasady może być przeprowadzona wyłącznie na mocy wyroku lub postanowienia sądu, orzekającego wydanie i opróżnienie lokalu mieszkalnego. Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, gdy dana osoba poddała się dobrowolnie egzekucji w zakresie eksmisji w akcie notarialnym oraz w przypadku osób, których mieszkanie zostało zlicytowane za długi. W każdym jednak przypadku, wyłącznie komornik może faktycznie przeprowadzić eksmisję – czyli usunąć lokatora z mieszkania, wraz z jego rzeczami.  
Najczęstszą przyczyną eksmisji są problemy lokatorów w opłacaniu czynszu i powstałe z tego tytułu zadłużenie w opłatach za mieszkanie. Gdy umowa najmu została rozwiązana i lokator (lokatorzy) nie wyprowadził się za żądanie wynajmującego – wynajmujący skieruje do sądu pozew o eksmisję przeciwko wszystkim osobom zamieszkałym w lokalu.  
Jak postępować, gdy wpłynie pozew o eksmisję? 
Sąd doręczy odpis pozwu o eksmisję wszystkim pozwanym lokatorom i zobowiąże w określonym terminie (np. w terminie 14 lub 21 dni czy też do terminu pierwszej rozprawy) do wskazania sądowi, czy lokator spełnia warunki do przyznania prawa do lokalu socjalnego w przypadku orzeczenia eksmisji. W wyroku nakazującym eksmisję sąd orzeka bowiem o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. 
Należy odbierać wszelką kierowaną do nas korespondencję sądu i odpowiadać sądowi na piśmie, gdy nas do tego zobowiązuje. Jeśli nie odbierzemy korespondencji (dwukrotnie awizowanej – łącznie 14 dni), którą sąd skierował do nas na prawidłowy adres – może ją uznać za doręczoną; jeśli nie odpowiemy na pismo sądu wzywające do wykazania, że spełniamy warunki do przyznania prawa do lokalu socjalnego – sąd może uznać, że nie spełniamy tych warunków i w rezultacie sąd może orzec eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego.
eliot13 
   

VIP


Dołączył: Śro Lut 19, 2014 12:30
Posty: 1618
Skąd: Gdańsk-Morena

PostWysłany: Nie Sty 28, 2018 19:54    Temat postu: Re: EKSMISJA


Komu przysługuje uprawnienie do lokalu socjalnego w przypadku eksmisji?

Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.
Osoby uprawnione do otrzymania lokalu socjalnego w przypadku eksmisji, to: 
    kobieta w ciąży,
    małoletni, niepełnosprawny w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej lub ubezwłasnowolniony oraz sprawujący nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkały
    obłożnie chory,
    emeryt i rencista spełniający kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,
    osoba posiadająca status bezrobotnego,
    osoba spełniając przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały

- chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

Istnieją jednak wyjątki od powyższej zasady: 
sąd może nie przyznać lokatorowi prawa do lokalu socjalnego pomimo tego, że lokator należy do którejś z wymienionych powyżej kategorii osób,
jeżeli eksmisja dotyczy mieszkania niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego, z wyjątkiem lokali zamieszkiwanych na podstawie umowy ze spółdzielnią mieszkaniową albo z towarzystwem budownictwa społecznego
sąd nie przyzna lokatorowi prawa do lokalu socjalnego pomimo tego, że lokator należy do którejś z wymienionych powyżej kategorii osób
gdy powodem eksmisji jest stosowanie przemocy w rodzinie
wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu,
albo niewłaściwe zachowanie czyniące uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku
albo gdy zajęcie lokalu nastąpiło bez tytułu prawnego.

Jeśli sąd orzeknie, że lokator jest uprawniony do otrzymania lokalu socjalnego - sąd w wyroku nakazuje wstrzymanie wykonania eksmisji do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego. 
eliot13 
   

VIP


Dołączył: Śro Lut 19, 2014 12:30
Posty: 1618
Skąd: Gdańsk-Morena

PostWysłany: Pon Sty 29, 2018 7:56    Temat postu: Re: EKSMISJA

Jedną z przyczyn eksmisji z mieszkania spółdzielczego może być podział majątku wspólnego ex małżonków, w skład którego wchodziło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. We wniosku o zniesienie współwłasności wnioskodawca dokładnie powinien określić rzecz mającą ulec podziałowi (tutaj: wkład budowlany wniesiony dla uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego) oraz przedstawić dowody prawa własności.
Aby prawo własności stało się faktem musi nastąpić przekształcenie prawa do lokalu mieszkalnego, jeśli wcześniej członkowi spółdzielni mieszkaniowej przysługiwało prawo lokatorskie. Przekształcenie prawa lokatorskiego na własnościowe było uregulowane przepisami art. 219. ustawy - Prawo spółdzielcze (dalej: prsp) a obecnie jest uregulowane w art. 12. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: usm) Stosownie do tych przepisów, na pisemne żądanie członka, spółdzielnia zobowiązana jest dokonać przekształcenia przysługującego członkowi lokatorskiego prawa na własnościowe prawo do lokalu. Oświadczenie spółdzielni o przekształceniu pod rygorem nieważności powinno być złożone w formie pisemnej.

Wraz z przekształceniem prawa do lokalu mieszkalnego, członek zobowiązany jest wnieść wkład budowlany w wysokości odpowiadającej równowartości lokalu. Na poczet tego wkładu zalicza się zaktualizowany wkład mieszkaniowy, wniesiony przez członka przy przydziale lokatorskiego prawa do lokalu.

Dla przypomnienia, lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej jest prawem niezbywalnym i nie przechodzi na spadkobierców. Oznacza to, że członek spółdzielni, któremu przysługuje lokatorskie prawo do lokalu, nie może zbyć ani przekazać tego prawa. Prawo to nieodłącznie związane jest z członkostwem w spółdzielni mieszkaniowej. Wygasa z chwilą ustania członkostwa. Natomiast własnościowe prawo do lokalu jest prawem o wiele szerszym niż prawo lokatorskie. Właściciel tego prawa może je zbyć, a nawet zapisać w testamencie wybranej przez siebie osobie.
mila_01 
   

Forumowicz


Dołączył: Śro Kwi 13, 2016 8:57
Posty: 152
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Czw Lut 01, 2018 21:54    Temat postu: Re: EKSMISJA

http://gazetaolsztynska.pl/488782,Spoldzielco-nie-daj-sie-oszukac-FILM.html#axzz55PsDOqcY
mila_01 
   

Forumowicz


Dołączył: Śro Kwi 13, 2016 8:57
Posty: 152
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Wto Lut 06, 2018 12:14    Temat postu: Re: EKSMISJA

Warto przeczytać!

http://temidacontrasm.info/popieramy-reforme-wymiaru-sprawiedliwosci/

http://temidacontrasm.info/nie-rzady-prezesow/

dostęp do dokumentów
http://www.administrator24.info/artykul/id10183,zarzadca-ma-obowiazek-udostepniac-dokumenty?utm_source=freshmail&utm_medium=email&utm_campaign=administrator24info20180206

Surprised
doradcatv 
   

Forumowicz


Wiek: 27
Dołączył: Pon Gru 18, 2017 13:12
Posty: 162
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Czw Mar 21, 2019 13:43    Temat postu: Re: EKSMISJA

Co do zakresu uprawnień komornika to co nie co można dowiedzieć się na stronie http://komornikgdansk-michalski.pl/, nie wiem tylko na ile przydatne informacje się tam znajdują. Może mi ktoś polecić też jakieś inne źródła?
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama